Podstawowe dokumenty

Rzeczywistość jest brutalna – aby rozpocząć budowę domu lub innego obiektu, nie wystarczą marzenia i odpowiednia ilość gotówki. Całą operację należy bardzo dokładnie zaplanować, a przede wszystkim przygotować wymagane w danej sytuacji dokumenty. Należy pamiętać, że droga do użytkowania przyszłego domu czy obiektu usługowego nie zawsze jest taka sama – różny jest bowiem stan prawny nieruchomości czy zakres prac potrzebnych do wykonania.

Budowa domu czy innego obiektu rozpoczyna się już z chwilą wyboru działki. Koniecznie należy sprawdzić w odpowiednim urzędzie gminy, czy interesujący nas teren objęty jest planem zagospodarowania przestrzennego. Ściśle określa on, co i w jaki sposób może zostać wybudowane na działce. Znajdują się w nim takie informacje, jak powierzchnia zabudowy, liczba kondygnacji, kąt dachu czy wysokość ewentualnego obiektu. Jeśli planu zagospodarowania przestrzennego dla naszej działki do tej pory nie stworzono, należy złożyć wniosek o warunki zabudowy. Nieodłączne od wniosku powinny być dwie, pobrane z wydziału geodezji starostwa powiatowego mapki oraz rysunki, szkice i charakterystyka planowanego obiektu. Uwaga – nie dostaniemy pozwolenia na budowę, gdy, między innymi, w pobliżu naszej działki nie zabudowano jakiejkolwiek innej działki, niewystarczające jest uzbrojenie terenu lub brak jest dostępu do drogi publicznej.

Ponadto, potrzebne będą inne dokumenty, w tym:

  • wtórnik (mapy do celów projektowych),
  • badania geotechniczne gruntu,
  • warunki techniczne (przyłącza wody, prądu, gazu, kanalizacji i kanalizacji deszczowej),
  • warunki techniczne dla budowy zjazdu
  • oraz wszelkie zgody, jak na przykład służebność drogi niepublicznej wobec drogi publicznej.

Dopiero teraz można rozpocząć rysowanie projektu. W Brzegu Dolnym lub Wołowie zapraszamy do kontaktu z biurem projektowym Lemar. Oferujemy kompleksową obsługę – tak, byś nie musiał przejmować się nieprzyjaznymi, czasochłonnymi formalnościami.

Pamiętaj, że to nie wszystkie potrzebne dokumenty – w zależności od sytuacji prawnej czy geologicznej, organ zatwierdzający (czyli urząd gminy lub starostwo) wymagać będzie od Ciebie kolejnych oświadczeń lub decyzji.

Comments are closed.